Jaký druh pleti budeme mít, o tom rozhoduje genetika. Tento fakt mi nijak neovlivníme. Můžeme však, alespoň částečně, ovlivnit její aktuální stav. Na naši pleť působí pozitivně i negativně celá řada faktorů. Negativní faktory je potřeba minimalizovat a pozitivní posilovat. Mezi vnitřní patří především strava a psychika, mezi vnější pak životní prostředí a péče.
Pleťové masky pro naši pokožku
Výběr pleťové masky souvisí s typem pokožky a s jejím momentálním stavem. Vybírat si můžeme pleťové masky podle účelu – regenerační, hydratační, zklidňující, protizánětlivé, tonizující. Kromě toho nalezneme v nabídce různé druhy masek. Oblibě se těší masky slupovací, krémové nebo textilní. Každá maska působí jinak. Některé se vstřebávají, další musíme omýt nebo sloupnout. Textilní masky jsou určené pouze pro jedno použití. Zvláštní kategorii představují masky noční, které aplikujeme do pokožky těsně před tím, než se uložíme do postele.
Masky můžeme vybírat také podle typu pleti. Pro pleť normální můžeme použít takové masky, které zlepší její tonus, hydratují ji nebo regenerují. Suchá pleť vyžaduje masku, která jí dodá potřebnou hydrataci a podpoří regeneraci. Mastná pleť touží po masce, která zmenší póry.
Samostatnou kategorii představují masky peelingové, které jsou určené pro očistu. Snadným způsobem odstraní odumřelé kožní buňky.
Suchá a unavená pleť
Kromě masky hydratační můžeme dopřát tomuto typu pleti masku regenerační, výživnou či zvláčňující. Pokožce dodá potřebné vitamíny a minerály a podpoří obnovu buněk.
Mastná nebo aknózní pleť
Takové pleti udělá dobře maska čistící, tonizující nebo protizánětlivá. Základ těchto druhů masek většinou tvoří kaolin nebo mořské řasy.