Sourozenecká rivalita se objevuje v každé rodině. Je to běžný rys rodinného života. Může pomoci dětem být lepší. Příliš mnoho hádek a soutěžení však může být velmi škodlivé a může mít dokonce i trvalé následky a to na to, jakým způsobem děti pohlížejí na sebe a na své rodinné vztahy.
Existuje strategie zvládání sourozenecké rivality?
Soupeření mezi dětmi mohou zdravým způsobem ovlivňovat i rodiče.
Nesrovnávejte – srovnávání se sice zdá být přirozené a nevyhnutelné, ale dávejte si pozor, abyste své děti nesrovnávali. Lehko byste mohli sklouznout k tomu, že by se vám jedno dítě zdálo lepší, než druhé.
Pozor na předsudky – je zcela normální i pochopitelné, že rodič mlže být více hrdý na jedno z dětí. Uvědomujte si to a dávejte si pozor, co před dětmi říkáte nebo děláte. Ukažte dětem, že máte rádi všechny stejně a že si všech stejným způsobem vážíte.
Uvědomte si, jakým způsobem mohou životní rodinné události ovlivnit sourozence.
Podporujte silné stránky – každé dítě má něco, v čem vyniká, oslavujte společně tuto přednost.
Povzbuzujte děti v jejich zájmech.
Věnujte každému dítěti samostatně nějaká čas, dělejte s ním to, co má rádo. Každé dítě by mělo mít pocit, že oceňujete jeho zájmy a že je pro vás důležité. Pokud potřebujete strávit více času s jedním ze svých dětí z konkrétního důvodu, jako je zdravotní nebo emocionální problém, promluvte si o tom s ostatními dětmi.
Prožívejte společný čas jako rodina. Udělejte si společný herní večer, vydejte se společně na výlet. Střídejte děti, které budou určovat, co právě společně podniknete.
Každý si zaslouží respekt a laskavost. Je v pořádku s něčím nesouhlasit, ale společně hledejte východisko a řešení.