Proč zařadit fermentované potraviny do jídelníčku?

Tyto potraviny jsou známé již velmi dlouhou dobu. Chrání nás před celou řadou zdravotních obtíží. Obsahují důležité živiny s antibakteriálním a antivirovými vlastnostmi, normalizují trávení.

Fermentované potravinářské produkty obsahují ideální množství vitamínu A a omega-3 polynenasycených mastných kyselin. Živé laktobakterie, které jsou v nich obsažené, pomáhají chránit tělo před viry, škodlivými mikroorganismy, patogenními bakteriemi, kvasinkami a parazity.

Jsou vynikajícím zdrojem užitečných bakterií, jako jsou probiotika a enzymy. Obsahují vlákninu a vitamíny, kterých je v nich velké množství.

Důvody pro zařazení fermentovaných potravin do jídelníčku

  • Pomáhají obnovovat správnou rovnováhu užitečných bakterií.
  • Zdravá strava s vysokým obsahem trávicích enzymů zvyšuje počet protilátek, které bojují proti infekcím a posilují imunitní systém.
  • Vyšší množství trávicích enzymů podporuje snazší vstřebávání stravy v těle.
  • Produkty obohacené o vitamíny mají příznivý vliv na rozvoj dalších živin – omega-3 mastné kyseliny nebo polynenasycené mastné kyseliny.
  • Díky vysoké koncentraci antioxidantů pomáhají bojovat proti škodlivým volným radikálům.

Fermentované produkty

Do této kategorie potravin patří jakákoli nakládaná zelenina, jogurty, kefír, kimchi (kvašené čínské zelí), jablečný ocet, kombucha nebo kvas .

Pro fermentaci zeleniny můžeme využít téměř jakékoli druhy. Vlastní fermentované produkty si snadno vyrobíte i doma. Tím, že je přidáte do každodenní stravy, zlepšíte svoje trávení, podpoříte imunitu a zbavíte vaše tělo škodlivých toxinů. Fermenatce usnadňuje uchovávání některých potravin a prodlužuje jejich trvanlivost.